fbpx

Bogdan Kiliński, ul.Nitschmanna 30A , 82-300 Elbląg, Polska

Tajemnice Pracowni: Koło Garncarskie

W historii rodzaju ludzkiego wynalezienie koła garncarskiego stanowi znaczący punkt na drodze rozwoju cywilizacji technicznej.koło artykuł?????????????

W najprostszej formie koło garncarskie to dwie poziome tarcze-koła, zamontowane na wspólnej, pionowej osi i umieszczone w stojaku. Dolne koło, które jest elementem napędowym urządzenia wprawianym w ruch obrotowy ruchami nóg siedzącego przy nim garncarza, jest jednocześnie jego kołem zamachowym – utrzymującym w określonym przedziale czasu jego stałą rotację. Górna tarcza to „warsztat”, na którym odbywa się proces toczenia i formowania, w trakcie którego z kawałka gliny powstaje produkt o pożądanym kształcie i formie, poddawany następnie wypalaniu.

 

Od blisko trzech lat w przestrzeni pracowni funkcjonują dwa  urządzenia – koła garncarskie, a praca na nich stała się ulubionym zajęciem wszystkich uczestników warsztatów.

 

Chętnych , którzy chcieliby zapoznać się z warsztatem garncarza zapraszam do pracowni – warto spróbować i poczuć satysfakcję stwarzania naczyń glinianych.